Włączenie środowiska sportowców niesłyszących w edukację i sport akademicki

Relacja z wyjazdu mgr. Adama Szulca na staż podczas 23. Letnich Igrzysk Olimpijskich Głuchych w Samsun w Turcji.

Zawodniczki i zawodnicy reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Niedosłyszących w Bydgoszczy, od trzech lat, objęci są badaniami naukowymi realizowanymi przez dra hab. Krzysztofa Buśko oraz mgra Adama Szulca.

Współpraca mgra Adama Szulca z reprezentacjami Polski niesłyszących w piłce nożnej Polskiego Związku Sportu Niesłyszących, przyniosła do tej pory wymierne korzyści naukowe w postaci dwóch recenzowanych artykułów z listy A oraz B czasopism punktowanych MNiSW. Zaowocowała również zaproszeniem Adama Szulca, przez Prezydenta Międzynarodowego Sportu Głuchych, na staż podczas 23 Letnich Igrzysk Olimpijskich dla Niesłyszących.

Realizowane badania pozwalają regularnie sprawdzać stopień przygotowania fizycznego zawodniczek do najważniejszych imprez sportowych. Badania obejmują analizę składu ciała, pomiary antropometryczne, moc kończyn dolnych, szybkość i wydolność krążeniowo-oddechową. Podczas Igrzysk udało się mgr. Adamowi Szulcowi przeprowadzić badania antropometryczne i składu ciała reprezentacjom kobiet w piłce nożnej z Chin oraz Brazylii, a także testy wydolności reprezentacji Polski kobiet. Istnieje realna szansa na wspólne publikacje dotyczące sportu niesłyszących w Polsce, Brazylii oraz w Chinach. Podczas wyjazdu zacieśniono kontakty z władzami Polskiego Związku Sportu Niesłyszących oraz polskimi trenerami i zawodnikami różnych dyscyplin sportowych. W najbliższym czasie rozpoczną się przygotowania reprezentacji kobiet do kwalifikacji do Mistrzostw Europy w futsalu. W przygotowaniach tych, Polską drużynę narodową, będą wspierali pracownicy Instytutu Kultury Fizycznej dr hab. Krzysztof Buśko oraz mgr Adam Szulc.

Igrzyska odbywały się w dniach 18-30 lipca 2017 roku w Samsun w Turcji. W Igrzyskach wzięło udział 3105 zawodników i zawodniczek z 97 krajów, reprezentujących 21 dyscyplin sportowych. Polskę reprezentowało blisko 130 zawodników, w tym 18 piłkarek nożnych. Polscy sportowcy wywalczyli 11 medali, w tym 1 złoty, 3 srebrne i 7 brązowych.

Podczas Igrzysk w Turcji, udało się mgr. Adamowi Szulcowi nawiązać osobiste kontakty z przedstawicielami najważniejszych organizacji sportowych dla niesłyszących. Podczas kongresu Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchych wręczono dr. Valeremu Rukhledevowi - Prezydentowi Międzynarodowego Komitetu Sportu Niesłyszących (fot. 1) album o Naszym Uniwersytecie a także pisemne podziękowanie dla Komitetu Olimpijskiego, za dotychczasową współpracę, od Prorektora ds. Rozwoju i Współpracy dr hab. inż. Marka Macko.

Fot. 1. Spotkanie z Prezydentem International Committee of Sports for the Deaf (ICSD) podczas 46. Kongresu Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchych w Samsun (Turcja).

Udział w stażu umożliwił również poznanie przedstawiciela Komitetu Wykonawczego Europejskiej Federacji Sportu Niesłyszących pana Niall Fearona (fot. 2),

a także pierwszego trenera reprezentacji piłkarskich Japonii pana Tsuyoshi Nakayama (fot. 3).

Fot. 3 Wspólne zdjęcie podczas ceremonii zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Samsun, podsumowujące wspólne wyjazdy na mecze męskich drużyn piłki nożnej.

Serdeczne relacje nawiązano również z trenerami drużyny piłkarskiej kobiet z Brazylii (fot. 4) oraz Chin (fot. 5).

Fot 4. Sztab szkoleniowy zespołu Brazylii. Od lewej: Luciano Germano Gonçalves, William Pires Bitencourt, Vanderlan da Silva, Michel Recarti.

Fot 5. Zdjęcie z trenerem reprezentacji Chin panem Zheng Guodong - po meczu z reprezentacją kobiet z Chin zakończonym zwycięstwem Polski 14:0.

Największy sukces w grach zespołowych polskiej rodziny olimpijskiej odniósł zespół piłkarek nożnych pod wodzą trenera Aleksandra Opaczewskiego, zdobywając srebrny medal igrzysk olimpijskich. Jest to rezultat historyczny dla polskiego sportu niesłyszących, w przypadku gier zespołowych podczas igrzysk olimpijskich. Podczas 23 Letnich Igrzysk Olimpijskich reprezentacja piłkarek nożnych wygrała 4 mecze rundy zasadniczej, zapewniając sobie prawo gry w finale. Piąty mecz fazy zasadniczej, rozegrany w rezerwowym składzie, Polska zremisowała z Brazylią 2:2. W finale Polska zmierzyła się z reprezentacją Rosji. W grze reprezentacji Polski, z powodu kontuzji, nie mogły uczestniczyć dwie podstawowe zawodniczki. Pomimo tego, to drużyna z Polski dominowała na boisku. Po podstawowym czasie gry oraz dogrywce utrzymywał się remis 2:2. O zwycięstwie w finale zadecydowały rzuty karne. Lepiej z emocjami poradziły sobie Rosjanki. Polski zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich. Trzecie miejsce zajęły zawodniczki Brazylii, czwarte- Anglii, piąte i szóste – odpowiednio -zespoły Turcji i Chin.

Fot. 6. Trener reprezentacji Aleksander Opaczewski (z prawej) oraz Adam Szulc prezentują srebrne medale 23 Igrzysk Olimpijskich Niesłyszących w Samsun w Turcji.

Podsumowując, 23 Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych w Turcji, zakończyły się wielkim sukcesem organizacyjnym Turcji. Igrzyska rozpoczęła bardzo widowiskowa ceremonia otwarcia Igrzysk, która odbyła się na stadionie Samsunsporu. Zawodników z blisko 100 krajów przywitało około 35 tysięcy kibiców zasiadających na trybunach stadionu. Wszystkie obiekty sportowe znajdowały się w Samsun lub najbliższej jego okolicy i były przygotowane wzorowo. Noclegi sportowcom zapewniono w akademikach Uniwersytetu w Samsun. Nad bezpieczeństwem gości i zabezpieczeniem organizacyjnym czuwało kilkuset policjantów i wolontariuszy, znających języki obce a także język migowy.

Ostateczna klasyfikacja medalowa: http://deaflympics2017.org/en/results